انواع روش های تحلیل در بازارهای مالی

انواع روش های تحلیل در بازارهای مالی

انواع روش های تحلیل در بازارهای مالی
برای شروع بهتر است با روش هایی که می توان با استفاده از آن ها به تحلیل بازار پرداخت آشنا شوید.
بطور کلی سه روش برای تحلیل در بازار وجود دارد:

تجزیه و تحلیل تکنیکال
تجزیه و تحلیل بنیادی
تجزیه و تحلیل تمایلات یا روانشناسی بازار

همیشه بر سر این نکته که کدام یک از این سه روش بهتر است میان تحلیل گران بحث بوده است اما واقعیت این است که شناخت تمامی این روش ها الزامی است. می توان این سه را مانند پایه های یک صندلی تصور کرد که در صورت نبود و یا ضعف هرکدام از آن ها نمی توان از آن استفاده کرد. بنابراین وجود شناخت کافی از هر سه این روش ها برای یک تحلیل جامع الزامی است.


تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال چارچوبی است که معامله گران با استفاده از آن به مطالعه تغییرات قیمتی می پردازند. از نظر تئوریک یک فرد می تواند با مشاهده تغییرات قیمت های تاریخی شرایط معاملاتی کنونی و تغییرات بالقوه قیمتی را مشخص کند. دلیل اصلی استفاده از تحلیل تکنیکال این است که فرض می شود که تمام اطلاعات کنونی بازار در قیمت ها منعکس شده است. اگرتمام اطلاعات موجود، در قیمت منعکس شده باشد پس تنها با توجه به قیمت می توان معامله کرد. درواقع تحلیل گران تکنیکال به این ضرب المثل که “تاریخ تکرار می شود” اعتقاد دارند. به اعتقاد آن ها اگر سطح قیمتی در گذشته مقاومت یا حمایتی ایجاد کرده باشد در آینده نیز می تواند همین کار را بکند. بنابراین این گروه از تحلیل گران توجه خاصیشان را در آن محدوده ها قرار می دهند. امروزه زمانی که از تحلیل تکنیکال سخن به میان می آید اولین چیزی که به ذهن می رسد نمودار است. تحلیل گران تکنیکال ازنموداره استفاده می کنند زیرا نمودارها بهترین و آسان ترین وسیله برای نمایش داده های تاریخی هستند. نگاه به نمودارها به شما کمک می کند تا روندها و الگوها را تشخیص داده و فرصت های معاملاتی بزرگی را کشف کنید. جالب این است که بدلیل وجود معامله گرانی که به تحلیل تکنیکال تکیه می کنند این الگوهای قیمتی و سیگنال اندیکاتورها تحقق مییابند تحلیلگران بسیاری در بازار به سطوح قیمتی و الگوهای نموداری چشم دوخته و به کمک آنها معامله میکنند به همین دلیل احتمال شکل گرفتن این الگوها در بازارها افزایش می یابد. اما نکته ای را باید در نظر بگیرید و آن این است که تحلیل تکنیکال ذهنی است. در واقع تنها به این دلیل که دو تحلیل گر به یک نمودار نگاه می کنند نمی توان نتیجه گرفت که هر دو حتما به یک نتیجه خواهند رسید. بنابراین در تحلیل تکنیکال ممکن است افراد مختلف برداشت متفاوتی داشته باشند.


تحلیل بنیادین ( فاندامنتال )

تحلیل بنیادی روشی برای نگاه به بازار با استفاده از تحلیل نیروهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تأثیرگذار بر عرضه و تقاضای یک دارایی است. استفاده از عرضه و تقاضا به عنوان شاخصی که مسیر حرکت قیمت را تعیین می کند آسان است. سخت ترین بخش اینکار تحلیل تمام عوامل تأثیرگذار بر عرضه و تقاضاست. یک تحلیل گر بنیادی باید بتواند دلیل اینکه چرا و با چه قطعیتی رویدادهای مختلف( مانند افزایش نرخ ارز) بر اقتصاد یک کشور وسرانجام عرضه و تقاضای یک دارایی تأثیر می گذارد را تعیین کند. تحلیل بنیادی سنتی ترین روش و به نوعی مهمترین روش تحلیلی در بازار سرمایه است. در این تحلیل به بررسی صورت های مالی شرکت پرداخته می شود و تمامی عوامل تاثیر گذار بر سود و زیان شرکت مورد بررسی قرار می گیرد به این ترتیب که از عوامل کلی شروع کرده و به عوامل جزئی می رسیم. با استفاده از تحلیل بنیادی شناخت کاملی نسبت به آینده شرکت و صنعت پیدا می کنیم و در نهایت نتیجه این تحلیل به تصمیم گیری درباره اینکه آیادر این شرکت سرمایه گذاری انجام دهیم یا خیر کمک بسزایی می کند. بنابراین این روش تحلیلی را باید در اولویت قرار داد و پس از اطمینان درباره وضعیت بنیادی شرکت و تعیین پیش بینی سود شرکت یا یک ارز و یا یک سهم و هدف قیمتی سهام آن ، باید در آن سرمایه گذاری کرد.
تحلیل بنیادی روش های گوناگونی دارد که برای هر صنعت باید از روشی خاص استفاده کرد.
به عنوان مثال شیوه تحلیل شرکت های سرمایه گذاری به شرکت های خدماتی و یا تولیدی کاملا متفاوت است. بنابراین بکارگیری شیوه صحیح و مفروضات معتبر و دقیق شرط اصلی تهیه یک تحلیل بنیادی معتبر خواهد بود.


تجزیه و تحلیل تمایلات بازار (Sentimental Analysis)

پیش تر گفتیم که از نظر تئوریک، قیمت تمام اطلاعاتی که در بازار در دسترس است را منعکس می کند. متأسفانه برای معامله گران،این نکته آنقدرها هم ساده نیست. بازارها تمامی اطلاعات را به همین سادگی منعکس نمی کند. مخصوصا در بورس و فرابورس که ما با آن کار داریم . هر معامله گر در مورد عملکرد بازار عقیده و توضیح خود را دارد. اما بازار منعکس کننده احساسی است که اکثریت معامله گران درمورد بازار دارند. افکار و عقاید معامله گران، که در معامله ای که انجام میدهند منعکس می شود، به شکل گیری احساسات وتمایلات کلی بازار کمک می کند. اما مشکل اصلی این است که یک معامله گر هر چقدر هم نسبت به یک معامله خاص اعتقاد داشته باشد نمی تواند بازار را مطابق میل خود حرکت دهد. بنابراین اینکه احساسات کلی بازار مثبت است یا منفی باید در نظر گرفته شود. و در نهایت، یک معامله گر باید بتواند احساسات کلی بازار را در استراتژی معاملاتی خود وارد کند.
سوال بسیاری از شما این است که کدام یک از این سه روش بهتر است؟
چیزی که باید در نظر گرفته شود این است که هیچ کدام از این روشها بر دیگری برتری ندارد. بلکه این سه روش، سه راه متفاوت نگاه کردن به بازار را نشان می دهند. تحلیل تکنیکال به مطالعه تغییرات قیمتی با استفاده از نمودارها می پردازد در حالیکه تحلیل بنیادی به عملکرد اقتصادی کشورها نگاه می کند و روانشناسی تمایلات بازار تعیین می کند که آیا چشم انداز فعلی و آتی بازار مثبت است یا منفی. پس اگر بتوانیم تحلیلی با ترکیب از هر سه نوع این تحلیلها داشته باشیم یقینا دقیق ترین و کم ریسک ترین تحلیل را خواهیم داشت . به عنوانی دیگر هر سه این تحلیل ها میتوانند مکمل یکدیگر باشند .

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *