خلاصه ای از چیستی رمزارزها

خلاصه ای از چیستی رمزارزها

رمزارز چیست ؟

رمزارز یا کریپتوکارنسی (cryptocurrency) به دسته‌ای از پول‌ و ارزهای دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده به طوری که رمزگشایی آن‌ها بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.رمزارزها معمولاً به صورت غیرمتمرکز کنترل می‌شوند و از این رو در مقابل نظام‌های بانکداری متمرکز قرار می‌گیرند.غیرمتمرکزسازی در رمزارزها از طریق فناوری زنجیره بلوکی امکان‌پذیر شده‌است که خود نوعی دفتر کل توزیع‌شده است.رمز ارز در شبکه بلاک چین تعریف می شود و در همین شبکه به روش همتا به همتا منتقل می گردد

رمز ارز نیز یکی از انواع ارز دیجیتال است اما با ارز های دیجیتالی معمول، تفاوت های اساسی دارد که از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به ساختار غیرمتمرکز، ناشناس بودن، شفافیت، عدم امکان دستکاری معاملات و نداشتن محدودیت‌های قانونی اشاره کرد.ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند مانند سایر ارزهای فیات (بدون پشتوانه) قابلیت مبادله داشته باشند و در انجام تراکنش‌های مالی به کار بروند.

رمز ارز‌ها از پروتکل های رمزگرافیکی و یا کد‌های فوق‌العاده پیچیده برای رمز‌گذاری دیتاهای حساس و انتقال آن‌ها استفاده می‌کنند تا معاملات امنی را فراهم کنند. توسعه‌دهندگان رمز‌ ارزها این پروتکل‌‌ها را بر پایه اصول پیچیده ریاضیات و مهندسی کامپیوتر بنا کرده‌اند که آن‌ها را غیرقابل نفوذ می‌کند. این پروتکل‌ها همچنین هویت افراد استفاده کننده از رمز‌ ارز‌ها را مخفی نگه می‌دارد و ردیابی و پیدا کردن آن‌ها را برای هر کسی و هر دولتی دشوار می‌کند.

تاریخچه رمزارزها

پدید آمدن رمزارزها به حدود یک دهه‌ی پیش حدود سال ۲۰۰۸-۲۰۰۷ میلادی برمی‌گردد. آنچه در طول این سال‌ها در بریتانیا و آمریکا رخ داد که به بحران عظیم» معروف است، نشانگر نوعی ناکارآمدی در فعالیت نهادهای مالی این کشورها و البته قوانین و مقررات آن‌ها بود. در اصل این بحران با حاد شدن بحران مسکن در آمریکا شروع شد که در نهایت به بدهکاری عموم مردم آمریکا به نظام بانکی و ورشکستگی چند بانک بزرگ منجر شد. دولت‌های این کشورها به منظور پیشگیری از فروپاشی نظام مالی خود و در حمایت از نهادهای مالی در شرف ورشکستگی نسبت به افزایش نقدینگی و تولید پول بدون پشتوانه اقدام کردند و سرانجام حجم نقدینگی چنان افزایش یافت که اعتماد عمومی مردم به ارز رایج آن دولت‌ها در معرض مخاطره قرار گرفت؛ زیرا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پول، محدودیت عرضه‌ی آن است و چنانچه به‌صورت نامحدود عرضه شود، به تدریج مقبولیت خود را از دست خواهد داد.


پیدایش رمزارز بیتکوین

نخستین بار در دهه ۹۰ میلادی، فناوری زنجیره بلوک یا همان بلاکچین معرفی شد و در سال ۲۰۰۹ پس از وقوع بحران عظیم»، رمزارز غیرمتمرکز بیت کوین توسط فرد یا گروهی ناشناس تحت عنوان ساتوشی ناکاموتو که بر اساس فناوری زنجیره بلوک شکل گرفته بود، معرفی و به وجود آمد. امنیت این رمزارز توسط الگوریتم‌های رمزنگاری تضمین شده است و بر اساس این الگوریتم‌ها، تولید مقدار مشخص و محدودی از بیتکوین در هر روز امکان پذیر است. هدف ساتوشی ناکاموتو از این کار، جلوگیری از تولید بی رویه پول توسط دولت‌ها و همچنین ایجاد اعتماد بر اساس الگوریتم‌های رمزنگاری بود. این رمزارز در بدو پیدایش ارزش چندانی نداشت زیرا توسط عموم مردم مورد پذیرش واقع نشد، لیکن به مرور زمان و با افزایش اعتمادی که بوجود آمد، قیمت آن افزایش یافت و امروزه تبدیل به یکی از قدرتمندترین ارزهای جهان شده است.


گسترش کاربرد رمزارزها در سایر حوزه‌ها

بیتکوین مشهورترین و با ارزش‌ترین رمزارز است که پس از به وجود آمدن آن، رمزارزهای دیگر نیز پدید آمدند که هریک ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشتند. به عنوان مثال، رمزارز اتریوم که از لحاظ فناوری نسبت به بیتکوین پیشرفته‌تر است، در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین عرضه شد. با آمدن اتریوم مفاهیم جدیدی مثل قراردادهای هوشمند (Smart contracts) و سازمان‌های خود انتظام (DAO) در دنیای رمزارزها مطرح شد. در ادامه رمزارزهای دیگری همچون بیتکوین کش،کاردانو، لایت کوین، ریپل، لومن، مونرو، زی کش، بایننس کوین و صدها رمزارز دیگر به وجود آمد. هر یک از این رمزارزها کاربردها و ویژگی‌های خاصی دارند که باعث شده در صنایع مختلف استفاده شوند. بعضی از رمزارزها مانند تتر، به دلیل پایداری که نسبت به ارزهای رایج دارند برای حفظ ارزش پول استفاده می‌شورند ولی قیمت برخی دیگر ارز رمزارزها مانند بازار سهام در نوسان است و می‌توانند به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرارگیرند. باید توجه داشت که خرید و فروش رمزارزهایی که قیمت آن‌ها نوسان زیادی دارد، امری پر ریسک است و معامله کننده پیش از هر چیز، به کسب دانش کافی در این زمینه نیاز دارد.

انواع ارزهای دیجیتال مشهور

در حال حاضر بیش از 2,200 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که بیشتر آن‌ها پروژه‌های مرده یا رهاشده هستند. در طول تاریخ 10 ساله ارزهای دیجیتال، برخی از آن‌ها از همان ابتدای ورود به بازار جایگاه خود را در رده‌های بالای جدول ارزشمندترین‌ها حفظ کرده‌اند.

ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین را می‌توان به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم کرد. آلت کوین‌ها یا همان کوین‌ها هر کدام بلاک چین مخصوص خودشان را دارند. بخشی از کوین‌ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده‌اند و یا به اصطلاح فورکی از بیت کوین هستند. این‌ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی مانند تعداد سکه‌ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک‌ها و غیره از بیت کوین به وجود آمده‌اند.

بیت کوین

مشهورترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همیشه در کانون توجهات قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاموتو بیش از 10 سال می‌گذرد و از آن زمان تاکنون جایگاه نخست را بین ارزهای دیجیتال از دست نداده است.

اتریوم

ایده اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال 2014 به وقوع پیوست و شبکه آن در جولای 2015 راه‌اندازی شد. اتریوم از همان ابتدا با ایده‌های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر (ether) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن‌ می‌توان استفاده کرد.

ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال 2012 عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس‌آرپی (XRP) نام دارد.

لایت کوین

با هدف پرداخت‌های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین توسط چارلی لی ساخته شد. این ارز دیجیتال با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌هاست.

بیت کوین کش

یکی از فورک‌های معروف بیت کوین که با اعمال تغییر بر روی اندازه بلاک‌ها در سال 2017 به وجود آمد. بیت کوین کش در سال 2018 به دو زنجیره ABC و SV تقسیم شد، به طوریکه زنجیره ABC با نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *